Acı kaybımız: Hüseyin Leblebici


Değerli meslektaşlarımız,

Sevgili hocamız, dergimiz editörü, Prof. Dr. Hüseyin Leblebici’yi kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içerisindeyiz. Hüseyin hocamız bir süredir tedavi gördüğü Chicago'da 5 Ekim 2017 Perşembe günü hayata veda etti.

Hüseyin Leblebici 1969 yılında lisans eğitimini ODTÜ’de tamamladıktan sonra akademik hayatına ABD’de devam etti. University of Illinois at Urbana Champaign İşletme Bölümünden 1972 yılında MBA, 1975 yılında doktora derecelerini aldı. Örgüt kuramı alanına çok önemli katkılar yapan makalelere imza attı. Çalışmaları ASQ, AMR, Organization Science ve SMJ başta olmak üzere alanın önde gelen dergilerinde yayınlandı. Yine yönetim-organizasyon alanının en önemli dergilerine hakem ve editörler kurulu üyesi olarak katkıda bulundu. Son dönemde çalışmalarını 2014 yılında kurucu editör olarak hayata geçirdiği Journal of Professions and Organization dergisi ve 2016 yılından beri kurucu editörlüğünü yaptığı dergimiz YOAD’a yoğunlaştırdı.

Hüseyin Leblebici çok değerli bir araştırmacı olmasının yanı sıra on yıl süreyle University of Illinois at Urbana Champaign İşletme Bölüm başkanlığını da başarıyla yürüttü. Bir ayağı hep Türkiye’deydi. 2012 yılından beri TÜBA Şeref Üyesi olan Leblebici Türkiye’nin en önemli üniversitelerinin kuruluşlarına katkı sağladı. Ulusal Yönetim ve Organizasyon Kongresi, Örgüt Kuramı Çalıştayı gibi organizasyonların başlatılmasına destek verdi. Pek çok üniversitede verdiği dersler ve seminerlerle genç akademisyenlere ufuklar açtı. ABD’de görev yaptığı üniversiteye Türkiye’den pek çok araştırmacıyı davet ederek akademik çalışmalarına ev sahipliği yaptı.

Akademik birikimi ve kişiliği ile ardında çok önemli izler bırakan Hüseyin Leblebici hocamıza Allahtan rahmet, ailesi ve sevenlerine sabırlar diliyoruz.

YOAD Editörler Kurulu